logo


Rapid SSL SEAL

מידע כללי

 

ביקור באזור ההר הגבוה בסיני, שמרכזו אזור המנזר סנטה קטרינה וג'בל מוסה, והרים אופייניים קרובים כמו ג'בל עבאס-בשא וג'בל אחמר, ורחוקים יותר כמו ג'בל בב, מדסוס, טרבוש ואחרים, משובצים בואדיות שופעי מים ובוסתנים. כל אלה מבטיחים אינספור אטרקציות בכל עונות השנה, החל מסיורים למיטיבי לכת בערוצים נבחרים באזור או העפלה להרים חשובים, בין השאר, לראות את הזריחה מג'בל מוסה. הבדואים באזור, בי ןאם שורשיים שמקורם לא תמיד ידוע, בוי ןאם בדואים שהובאו לכאן רק במאה ה-6 על-ידי הקיסר הרומאי יוסטיניאנוס שבנה את המנזר המפורסם, הם מילה שפירושה בערבית "תושבי המדבר". פירוש הדבר שהמילה בדווים, מתארת לרוב נוודים שאינם שוהים במקום אחד יתר על המדה, ונעים ממקום למקום בהתאם לזמינות העשב והמזון הצמחי ומקורות המים הזמינים של חיות-משקם המבוייתות, בעיקר עזים וגמלים. לרוב הם מוסלמים, ואורח חייהם קשור קשר בל-יינתק לקשיי החיים במדבר, ומעיד על היכרותם העמוקה עמו.

האזור נמצא בתנופת פיתוח אדירה ומתמדת מאז השיבה ישראל את חצי האי סיני למצרים במסגרת הסכמי השלום, ונבנתה באזור סנטה עיירה על שם המנזר, והיא צובעת את צבעיה המדבר ההיסטוריים בשפעת צבעים מודרניים לרבות מיזמים של אמנים ידועי-שם, ואף הוקמו בה בתי-מלון לטובת המבקרים.

                                                                                                                      
גולת הכותרת של האזור, אם כי יש שיחלקו עלינו בגישה זו, הוא כמובן המנזר המשתרע לא הרחק מג'בל מוסא האגדי ממנו נתן לראות זריחות שאולי היה עד להן גם משה שהוביל את בני ישראל לארצם המובטחת. עוד בשנת 330 לאחר הספירה הורתה אמו של הקיסר קונסטנטין לשים לב לאזור, שזוכה לפרסום גורף מאז הקים בו במאה ה-6 את המנזר המפורסם שנתן לכל אזור ההר הגבוה את שמו אזור סנטה-קתרינה.

 

 מיקום ואטרקציות

אזור סנטה קתרינה הוא לב לבו של חצי האי סיני, והוא מתאים לחובבי נדודים באזורים הרריים נידחים שנדמה כי כף אדם לא דרכה בהם מעולם. האזור ידוע מאז בני-ישראל היגרו ממצרים בחפשם את הארץ המובטחת ואחת הגירסאות להר בו נגלה להם האלוהים היא ג'בל מוסא, ומאז המאה השלישית מאתגר האזור גם נזירים, שהסמל האולטימטיבי מבחינתם היא הקמת מנזר סנטה קטרינה במאה ה-6 על-ידי הקיסר הרומאי יוסטיניאנוס, בלב לבם של הרים נישאים ומפורסמים דוגמת ג'בל צפצפה, קתרינה, עבאס-בשא, אחמר ואחרים. 

בפברואר 2002, נפתח לטובת הציבור מוזיאון של המנזר המציג שרידים חשובים מההיסטוריה הנוצרית ובו לפחות תשעה חדרי תצוגה מרשימים ובהם מוצגים בעלי ערך אומנותי והיסטורי רב, ספרים חשובים על התקופה מאז המאה השישית, ועוד, לרבות כמה דפים מהקודקס של סיני מהמאה הרביעית שעיקריו מצויים במוזיאון הבריטי בלונדון. המוזיאון פתוח למבקרים מהשעה 9:00 עד 12:00 למעט ביום שישי, יום א' ובחגים. עלות הבחקור בו היא 10 לירות מצריות.

הפארק הלאומי סנטה קטרינה ששטחו כ-4,350 קמ"ר, הוא אחד הציוריים ביותר במצרים ובודאי בסיני. נכללים בו רוב שטחי ההרים של מרכז דרום-סיני, לרבות ההר הגבוה ביותר בסיני, ג'בל קתרינה (2624 מטרים מעל פני הים לפי המצרים ו-2642 מטרים לפי הישראלים).

באזור ההר הגבוה צומח ייחודי ומגוון שנמנים עמו 317 מינים שונים של צמחים, מהם 17 המאפיינים רק את אזור סנטה, ומכאן שהם אנדמיים. בין השאר זוהו בו מיני פרפרים צבעוניים, ביניהם נציגים של המשפחה הקטנה בעולם, משפחת הכחליליים. זוהו בו 35 מיני זוחלים, מהם אנדמיים לאזורנו, כגון, הפתן השחור  (Walterinnesia aegyptia) (Innes cobra) המשתייך למשפחת הפתניים (שבה נכללים גם קוברות, ממבות) שהיא הגדולה במשפחת הנחשים הארסיים, ושרוב המינים בה באוסטרליה. נחש אנדמי אחר הוא זעמן סיני שזוהה עד כה כזעמן היפהפה (Sinai banded snake) אך פוצל באחרונה לשני מינים בהתאם למדריך הזוחלים והדוחיים החדש של פיני אמיתי ופרופ' עמוס בוסקילה. 

בין הציפורים והעופות האופייניים באזור נמנים סלעית שחורת-בטן, ורדית סיני וטריסטרמית, אך בעונות הנדידה נפגוש בערוצים ובבוסתנים אינספור מיני ציפורים ועופות דואים כמו חסידות (שני מינים), דורסים ורבים אחרים. באזור ידועים פרסים.

בין היונקים, חיים באזור שפני-סלע, יעל נובי, צבי מדבר, שועל מצוי, חתולי-בר ואפילו צבועים מפוספסים, אף שהם נדירים.

 

אזור סנטה קטרינה וההר הגבוה על הדייקים הטבעתיים שלו הוכרזו ביוני 2002 על-ידי ארגון אונסק"ו  (UNESCO) כ"אתר מורשת עולמי" (World Heritage Site) ה-954 במספר, בכנס ה-26 שנערך בבודפסט, בירת הונגריה. הסיבות שהובילו להכרזה המתבקשת קשורות במורשת התרבותית של האזור במשולב עם שכיות הטבע שמשובצים בו, ובעיקר בהתבסס על כ-601 קמ"ר במרכז הפארק שבו הרים נישאים, וטופוגרפיה וגיאומורפולוגיה ייחודיים שמסביבם הדייק הטבעתי הידוע למשל, באזור ג'בל מדסוס וג'בל טרבוש במערבו, המבדיל בין אזור ההר הגבוה לגוש הר הסירבל וואדי פירן בהמשכו מערבה.

כאתר מורשת עולמי ענה אזור ההר הגבוה וסנטה קטרינה על אמות המדה הבאות:

1) קריטריון 1: מבנים היסטוריים עם תארים בעלי משמעות אוניברסלית מנקודת הראות ההיסטורית (שאחדים מהם שרדו מאז המאה הרביעית, התקופה והארכיטקטורה הביזנטית). אליהם יש להוסיף את הפיסלונים שניצלו מניפוצם בגלל שמרדו במוסכמות

2) קריטריון 2-3: מונומנטים בעל ערך אוניברסלי לאדם, ובעיקר אתרים מקודשים לשלושת הדתות הידועות: היהדות, הנרות והאיסלאם. לפי קריטריונים אלה, הם מייצגים הוכחות לאנושיות והתפתחות התרבויות שהובילו את הדתות הללו, שמוצאן במזרח התיכון, והביאו אותן למה שהן, בין השאר אולי גם למאבק המתמשך מדי על מהות השלום וערכו לכל אחת מהן

4) קריטריון 4: הארכיטקטורה הביזנטית, שמבנים המייצגים אותה נותרו ונמצאים כאן ולא בשום מקום אחר בעולם. באוזר ההר הגבוה באזור סנטה קתרינה, ולאמתו של דבר גם בהר הסירבל ממערב ובאזור ג'בל אום-שומר מדרומו, נותרו שרידים ביזנטיים ייחודיים ביותר המשתלבים ומצטיינים בערכם הטבעי והתרבותי. באזור נכללים ההר הגבוה ביותר בסיני, ג'בל קתרינה, ובמצרים כולה, ובאזור כולו צומח ייחודי להרים גבוהים כמו הצמח בכור אביב סינאי וצומח כרקוצי אחר, וכמפגש בין שלוש יבשות-אסיה, אפריקה ואירופה, נמצא בו שפע מגוון של צומח וחי שמקורם בכל אחת מהיבשות הללו.

לכל אלה, ניתן להוסיף את חברות הבדואים הייחודיות לאזור כמו בני הג'בליה, ואת מיקומו של המנזר המפורסם שבנה יוסטיניאנוס במאה ה-5-6 ללידת ישו. לפי התוכנית המצרית אמורים להגיע לאזור זה לבדו כמיליון תיירים עד ל-2010, ובסיוע משרד הסביבה המצרי, ארגונים שונים וסוכנויות תיירות, מפתחים את האזור ללא הפסק. בשעה זו יש בו כבר מרכזי אירוח מרשימים, עיירות מתגבשות, בתי-מלון, מרפאות לעזרה ראשונה ותיירות תרמילאית מתפתחת בסיוע גמלים וחמורים שראשיתה עוד בימי השלטון הישראלי.

ביטוח צלילה החל מ- 20 ש"ח
את הביטוח ניתן לרכוש און ליין
בסוף תהליך ההזמנה מקבלים תעודת ביטוח
כמה קל, כמה חסכוני


ביטוח נסיעות לחו"ל
חופשה במלדיבים
נופשון בטורקיה
או טרקים בנאפל
ביטוח נסיעות לחו"ל
רק 1.7 $ ליום
כיסוי של עד 1,000,000 $


המקום המועדף עליך בסיני
נואיבה
ראס אל סאטן
דהב
שארם אל שייך


בניית אתרים